Drage naši članovi, drage Kaštelanke i Kaštelani, kao i svi oni koji volite naša lipa Kaštela,

danas slavimo Dan grada Kaštela, dan kada je ispisana povelja kneza Trpimira iz 852. godine, darovnica kojom je knez splitskoj nadbiskupiji darovao crkvicu svetog Jurja u Putalju. Pisana je latinskim jezikom u mjestu Bijaći i to je prvi spomen hrvatskog imena uz titulu vladara u pisanom obliku te predstavlja jedan od najvažnijih povijesnih dokumenata. Riječ je o najstarijoj ispravi hrvatskih vladara u kojoj se Trpimir naziva „Milošću Božjom knez Hrvata“ što je ujedno i prvi spomen hrvatskog imena u povijesnim spomenicima.

U želji da naš grad i dalje raste i cvjeta, u želji da naše društvo i dalje s ponosom predstavlja naš grad, želimo vam sretan Dan grada Kaštela!

Predsjednik HPD-a Malačka Zvonimir Perica i upravni odbor društva

Galerija (+ 10 slika)