Komisija za planinarske putove Hrvatskog planinarskog saveza, u suradnji s HPD Malačka – Donja Kaštela, proteklog vikenda organizirala je u planinarskom domu „Malačka“ na Kozjaku tečaj za markaciste.

Svi koji kroče planinama, vrlo dobro znaju koliko su dobro označene i održavane staze važne za siguran boravak u planini. Da bi to tako i bilo, postoje markacisti, ljudi koji nesebično ulažu svoje slobodno vrijeme, rad i trud u održavanje i čišćenje planinarskih putova i staza.

A naša markacistička sekcija ima 6 novih članova, na koje smo iznimno ponosni. Jedna od njih, naša Sanja Hajduk podijelila je s nama svoje dojmove s tečaja:

Biti dio HPD Malačka je odličan osjećaj, pomoć tom društvu je još bolji. Zbog toga smo nas šest ludih i veselih ljudi odlučili postati MARKACISTI.

Nervozni hoćemo li proći dočekali smo i tu subotu. Jutro na Malačkoj započelo je upoznavanjem članova iz drugih društava koji su tu bili iz istog razloga i s istim pitanjima u glavi „Hoćemo li mi to proći“. S puno smijeha i veselja krenuli smo slušati predavanja. Predavanja su bila duga, ali jako zanimljiva. Puno korisnih informacija smo dobili od naših suradnicka Komisije za planinarske putove i povjerenika za područja Dalmacije, Dalmatinske Zagore i Biokova. Nakon predavanja smo pisali ispit. Dočekali smo i to, svi članovi su prošli pismeni dio. Nije bilo lako, ali prošlo je i to.

Sad dolazi nedjelja, praktični dio. Najzanimljiviji dio. Sve ono što smo naučili primjenjujemo u prirodi. Vrijeme nas i nije najbolje poslužilo, ali snašli smo se. Ispred našeg doma pokazali smo što znamo.

Borili smo se tko će prije uzeti boju, pinel, škare za rezanje, krpice, četke…. Nakon naših lipo nacrtanih markacijskih krugova na paletama, kamenju i drveću, malo šetnje po šumi, vrijeme je za ručak. Naši domaćini Mare i Marko pripremili su nam pravi ručak. Svi smo bili kao jedna velika obitelj, kao da se znamo cijelo stoljeće. To je jedna od najčarobnijh strana planinarstva.

Stigao je i dio podjele diploma koji naravno nije mogao proći bez smijeha i obaveznog fotografiranja.

Kao pravi domaćini ispratili smo sva društva koja su nam stigla uz pozdrave i želje da ćemo se uskoro vidjeti u planinama.

Željela bih se zahvaliti na dobroj vibri svim društvima koji su stigli iz raznih dijelova Dalmacije: Dubrovnik-Sniježnica, Sinj, Kaštela, Split, Vis, Hvar,Omiš…., kao i predstavnicima HPS-a koji su zbog nas prešli veliki put kako bi nam prenijeli svoje znanje i iskustvo.

Posebno hvala našim domarima Mari i Marku ljudima velikog srca koji su uvijek tu s osmijehom na licu i uvijek spremni pomoći.

A sada možemo u nove pobjede, čišćenje i markiranje staza za sve planinare koji žele vidit lipote naše kamenite Dalmacije.

A mi još jednom čestitamo našoj ekipi: Sanji, Sanji, Mari, Filipu, Tinu i Draganu. Jedva čekamo prošetati stazama za koje znamo da ste ih baš vi uredili i doprinijeli njihovoj sugurnosti!