Ovu nedjelju, 03.04.22. vodimo vas u Ploče, izlet na Striževo i tematsku stazu „Tragom bunkera“.

Striževo je omanje brdsko područje smješteno između Baćinskih jezera na sjeveroistoku, morske obale na zapadu i jugu te zaljeva Ploča u Neretvanskom kanalu na istoku. Prema sjeveru, na području zaseoka Rudine jedna plića krševita brdska uvala dijeli ga od Grabovice.
Striževo je zapravo najjužniji izdanak dugog Biokovsko-rilićkog planinskog vijenca i prijelazno područje između Makarskog primorja i Neretvanske krajine – šireg područja oko delte rijeke Neretve.
Tri su najviša vrha Krstina (328,5 m), Mala Krstina (258 m) i Požar( 243,5 m).
HPD Grabovica Ploče je postavila tematsku stazu „Tragom bunkera“ koja vodi do sedam bunkera i jednog topovskog spremišta, prolazi kroz dva zaseoka, prati suhozide i ilirske gomile. Staza je označena putokazima, markacijama i info tablama na kojima se nalaze podaci o stazi. Uz informacije o okolnostima nastanka bunkera i nekim događajima vezanim za razdoblje WW2 , mogu se naći informacije o biljkama, životinjama, speleologiji, tradicionalnim igrama i običajima. Poseban naglasak stavljen je na ekologiju.
Ploče je bogato vojnim utvrdama iz razdoblja WW2, te tako postaje prepoznatljiva destinacija za ljubitelje militarnog turizma i bunker arheologije. Planinari su prepoznali taj potencijal i povijesnu tematiku uklopili u prirodnu raznolikost Baćinskih jezera, Biokova i Doline Neretve.
Dinamički plan:
06:45-7:00 okupljanje na parkiralištu OŠ prof.Filip Lukas
7:00 Polazak prema Pločama
8:45 očekivani dolazak u Ploče
9:00  polazak na tematsku stazu (Portina)
10:00 dolazak na Bukočicu (pauza/foto…  pogled na Baćinska jezera)
10:30 Zaseok Striževo i Velika Gradina (razgledanje i foto)
11:00 polazak za Bristova doca i Plokarsko igralište
12:30 Franića Špilja
13:00 Bunker iznad uvale Rača (pauza, marenda)
13:30 povratak prema Portini i skretanje za Višnjicu
15:00 Dolazak na Višnjicu (ručak)
16:00 Povratak u Portinu
17:00 Kava u Portini
17:30 Povratak put Kaštela
Oprema: standardna planinarska prilagođena vremenskoj prognozi (u slučaju lošeg vremena izlet će se odgoditi)
Prijevoz: rezerviran je autobus od 50 mjesta.Cijena busa je 2.430 kn Cijena prijevoza po osobi ovisi o broju prijavljenih.(Npr; 2.430 kn ÷ 40 osoba =61 kn)
Hrana i piće ;Iz ruksaka
Težina: K1-T1
Kondicijska zahtjevnost:
K1 – lagano (visinska razlika manja od 500 m)
Tehnička zahtjevnost :
T1 – nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
Informacije i prijave kod glavnog vodiča Kristina Šustić Vulas 091 5336212. Prijave traju do petka ,01.04., u 20h.
Izletu mogu prisustvovati samo članovi s plaćenom članarinom Hps-u za 2022.godinu. Svi sudionici izleta sudjeluju na vlastitu odgovornost te su dužni poštivati planinarsku etiku i upute vodiča. Vodič zadržava pravo izmjene rute i satnice sukladno uvjetima na terenu.