⭕KANJON RIJEKE BIJELE- hrvatski Grand Canyon

U nedjelju, 07.05.2023., vodimo vas na izvor rijeke Bijele, vidikovac Pržun te kameni ledenjak.

Rijeka Bijela hidrogeološki je fenomen, koja izvire iz špilje na oko 300 mnv. Kanjon rijeke od otopljenog vapnenca poprima bijelu boju, po čemu je najvjerojatnije i dobila ime.

Kanjon je nastao na rasjedu dvaju brda uslojenih vapnenaca, ima nekoliko velikih slapova (najviši oko 15-20 m) koji u podnožju formiraju prirodne bazene prozirne zelenkaste boje.

Izvor rijeke Bijele pristupačna je špilja bogata živim organizmima (skakavci, pauci, šišmiši…) dužine 225 m u kojoj su se, u nekoliko povezanih dvorana, vremenom nakupile velike količine pitke vode pročišćene prolaskom kroz kapilarni sustav stijena.

7:45h okupljanje na parkingu kod OŠ prof. Filip Lukas

8:00h polazak, autoputem Prgomet-Karin ( cijena 4.50€)

9.30h dolazak do Gornjeg Karina gdje ostavljamo automobile i početak ture.

U planu nam je posjetiti izvor rijeke Bijele, vidikovac Pržun, fascinantno staro kameno selo građeno u obliku bedema, Kameni ledenjak te Vilinsku dragu.

Vilinska draga stari je naziv za lokalitet na brdu Kunovac koji se sastoji od jedne veće i dvije manje ograde. U sklopu Viline doline uređeno je izletište s terasama, kamenim kućicama, klupama i stolovima.Tu imamo dogovoren organizirani ručak ( roštilj + salata, kolač). Cijena ručka je 11 € po osobi. Piće će se moći kupiti ( Jamnica, sokovi, pivo…..)

Povratak je u poslijepodnevnim satima.

Oprema: standardna planinarska, prilagođena vremenskoj prognozi. Obavezna zaštita od sunca ( kapa, kreme)

Prijevoz: osobni automobili

Hrana i piće: nakon ture imamo organizirani ručak u Vilinskoj dragi a za turu iz ruksaka.

Težina : K1- T1

Kondicijska zahtjevnost:

K1- lagano, visinska razlika manja od 500 m

Tehnička zahtjevnost:

T1- nezahtjevno, bez upotrebe ruku i pomagala

Informacije i prijave: Kristina Šustić Vulas 091 533 6212 do petka u 10 h ( zbog organizacije ručka )

Izletu mogu prisustvovati samo članovi s plaćenom članarinom za 2023. Svi sudionici izleta sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su poštivati planinarsku etiku i pridržavati se uputa vodiča. Vodič ima pravo izmjene satnice i rute sukladno uvjetima na terenu