Dragi članovi,
idući vikend, od 29.4. do 1.5. vodimo vas na Vranicu. Vranica je najpoznatija rudna planina u BiH, između gradova Uskoplja na zapadu i Fojnice na istoku. Nalazi se na razvođu porječja rijeka Vrbasa i Bosne, a sa svojim vrhom Nadkrstac (2112 m) predstavlja najvišu planinu srednje Bosne.

Dinamički plan
Subota, 29.4.2023.
14:30 – Okupljanje pored osnovne škole Filip Lukas u Kaštel Starom
14:45 – Polazak prema Uskoplju
Putem ćemo napraviti pauzu od pola sata u Prodexu u Tomislavgradu za kavu i eventualnu kupovinu ako nekome nešto treba
17:30 – Predviđeni dolazak u Uskoplje
19:00 – Predviđeni dolazak u planinarski dom Radovina

Nedjelja, 30.4.2023._uspon na Nadkrstac 2112 mnv
8:00 – Polazak na turu
11:30 – Predviđeni dolazak na vrh Nadkrstac, duža stanka, marenda
12:15 – Polazak natrag prema domu
15:00 – Dolazak na dom
Bude li potrebe formirat će se grupa B, koja će ići na turu prema dogovoru
Po povratku s ture na domu nas čeka pečena janjetina kojom nas časti naš domaćin Matej
Ostatak večeri druženje i zabava

Ponedjeljak, 1.5.2023.
10:00 – polazak iz doma prema Uskoplju
Putem ćemo obići poznati Ždrimački vodopad, turističku atrakciju koja se nalazi na 950 mnv
U Uskoplju imamo rezerviran restoran za ručak
16:00 – predviđeni povratak u Kaštela

Hrana, noćenje i prijevoz
-Prijevoz je osobnim automobilima, a ukoliko cesta koja vodi do planinarskog doma Radovina ne bude pogodna sa osobne automobile, biti će organiziran prijevoz džipovima do doma
-Cijena noćenja za obje noći je 10 eura (jedna noć 5 eura)
-Hrana – Subota, uspon i oba doručka iz ruksaka; Nedjelja janjetina po povratku s ture, Ponedjeljak ručak u Uskoplju koji svatko za sebe plaća

Oprema
Standardna planinarska prilagođena vremenskim prilikama. Obavezna čeona lampa i vreća za spavanje. Dom se nalazi na visini od 1485 mnv, stoga imajte na umu da su temperature tamo niže.

Težina izleta
K2 / T1
Kondicijska zahtjevnost:
K1 – lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 – srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 – teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 – vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)
Tehnička zahtjevnost :
T1 – nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
T2 – srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 – zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala – via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i
cepina)
T4 – vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)

Glavni vodiči na izletu: Snježana Plazonja i Matej Perić
Informacije i prijave: Snježana Plazonja 0958136833 do četvrtka 27.4. u 12 sati

Na izletu mogu sudjelovati samo članovi Hrvatskog planinarskog saveza. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodiči zadržavaju pravo promjene satnice i rute ovisno o okolnostima.