Dragi članovi,

Kao što smo ranije najavili, sljedeći vikend, 24.-25.09 vodimo vas na izlet na planinu Cincar čime ćemo sudjelovati u proslavi dana društva PD „Cincar“ iz Livna kao i obilježavanju 130 godina planinarstva u BiH.
Cincar (Cincar, Ćinćer) je planina u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, sjeveroistočno od Livna. Nalazi se izmeđe Kupreškog i Glamočkog polja na granici glamočke i livanjske općine. Najviši vrh je Cincar na 2006 metara nadmorske visine. Nalazi se na jugoistoku uz Glamočko polje. Ispod jugozapadnih padina Cincara pruža se prostrana 1150 – 1350 metara visoka krška površ Krug pokrivena vrtačama i drugim krškim oblicima. Sjevernije od Cincara je planina-visoravan Hrbljine (Hrbine). S vrha se pružaju prekrasni vidici prema okolnim planinama BiH i Hrvatske.
Subota 24. 09. 2022.
10:00 okupljanje kod osnovne škole u Kaštel Starom i polazak prema Livnu
12:00 predviđeni dolazak u Livno
12:30 početak uspona iz Livna (724 m) prema planinarskom domu Kruzi (1265 m). Uspon kreće od izvora rijeke Bistrice – Duman preko brda Bašajkovac (1060 m) te dalje visoravni do pl. doma. Putem ćemo vjerovatno susresti poneko stado poznatih divljih konja s Cincara pa im ponesite poneku poslasticu .
16:00 predviđeni dolazak na pl.dom. Smještaj u dom, večera, druženje
Nedjelja 25. 09. 2022.
07:00 ustajanje i doručak
8:00 polazak na uspon na vrh Cincar (2006 m)
11:00 predviđeni dolazak na vrh, odmor, marenda
11:30 polazak natrag prema domu stazom preko Begovače (područje bivših staja)
14:30 predviđeni povratak na dom. Odmor i ručak
15:30 povratak prema Livnu
18:00 predviđeni dolazak u Livno. Odmor za kavu, burek i sl.
Povratak u Kaštela u večernjim satima
PRIJEVOZ: osobnim automobilima. Kod prijave naglasiti vodiču imate li svoj prijevoz
ODJEĆA i OBUĆA planinarska, prilagođena vremenskim uvjetima (zimskim i oprema za kišne uvjete), obavezna lampa. Preporučamo da ponesete planinarske štapove.
NOĆENJE je u planinarskom domu Kruzi. Osigurano je noćenje za 15 osoba koji će sudjelovati na izletu u organizaciji Društva. Cijena noćenja je 10 KM (40 kn), ako želite posteljinu + 2 KM. Vreća za spavanje nije obavezna.
HRANA iz ruksaka. U subotu će biti u ponudi ćevapi i sl., ali obzirom da mi dolazimo malo kasnije osigurajte hranu.
TEŽINA izleta kondiciono K2 (svladava se 500-800 m), tehnički T1 – nezahtijevno.
INFORMACIJE I PRIJAVE do srijede 21. 09. kod vodiča izleta Ivane Jozić (095/741-7766). Ukoliko ima članova koji bi mogli ranije krenuti i priključiti se organiziranom usponu u subotu molim vas da se svakako javite vodiču.
Izletu mogu prisustvovati samo članovi s plaćenom članarinom HPS-u za tekuću godinu. Svi sudionici sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su poštovati planinarsku etiku i pridržavati se uputa vodiča. Vodič ima pravo izmjene rute i satnice u skladu s uvjetima na terenu.