Dragi članovi,
Kako je već uobičajeno, novu planinarsku godinu započinjemo tradicionalnim usponom na Debelo brdo na Mosoru, u organizaciji Stanice planinarskih vodiča Split. Uspon se održava na blagdan Tri kralja, 06. 01. Pozivamo vas da se priključite ovoj manifestaciji koja po 34. put okuplja veliki broj planinara.

Dinamički plan izleta:
06. siječnja 2024. (subota)
07:30 – okupljanje svih sudionika na parkingu kod vodospreme u Sitnom Gornjem
08:00 – početak uspona prema „Lugarnici“
Staza nas vodi preko grebena Volujak, pa preko slikovitog Zagrađa i napuštenih Vickovih staja do pl. kuće „Lugarnica“ na Užinskoj kosi.
10:15 – dolazak na „Lugarnicu“ (872 m), kratki odmor, čaj koji će nam pripremiti naše kolege
10:45 – nastavak uspona preko izvora Živica na vrh
12:00 – dolazak na Debelo brdo (1044 m) – zdravica uz šampanjac
13:00- silazak prema Sitnom Gornjem
15:00 – predviđeni dolazak u Sitno Gornje
Prijevoz: osobna vozila
Prijave i informacije: Petra Kuzmanić 091 1531841
Oprema: izletnička / planinarska– prilagođena vremenskoj prognozi, obavezna čeona lampa i zaštita od kiše
Hrana i piće: iz ruksaka, preporuka minimalno 1,5 l vode
Težina: srednje teška tura
Glavni vodiči na usponu: Petra Kuzmanić
Na izletu mogu sudjelovati samo članovi Hrvatskog planinarskog saveza. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Kondicijska zahtjevnost:
K1 – lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 – srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 – teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 – vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)
Tehnička zahtjevnost :
T1 – nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
T2 – srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 – zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala – via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)
T4 – vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)