U četvrtak, 19. veljače, započela je 12. Opća planinarska škola u organizaciji našega Društva. Trideset školaraca – kako ih od milja volimo zvati – okupilo se u prostorijama kaštelanske ispostave HGSS Stanice Split, gdje su ih dočekali ovogodišnji voditelji škole, Jelena i Matej.
Stručan, spreman i entuzijastičan, ovaj voditeljski duo srdačno je pozdravio polaznike te ih upoznao s programom rada i pravilima održavanja škole. Ponos koji nisu skrivali bio je najbolji uvod u novo planinarsko poglavlje koje je pred svima njima.
Kako bi što sigurnije i spremnije zakoračili u svijet planina, pobrinule su se naše vodičke Kristina i Ivana Jozić. U predavanja „Priprema za odlazak u planinu“ i „Oprema u planinarstvu“ utkale su svoje bogato znanje i dugogodišnje iskustvo, naglasivši važnost odgovorne pripreme, pravilnog odabira opreme i planinarske kulture ponašanja. Prva večer tako je protekla u znaku korisnih savjeta, praktičnih informacija i poticajne atmosfere.
Da prvi susret ostane zapamćen i po druženju, pobrinuo se voditelj Matej, koji je za sve sudionike pripremio gradele. Uz miris roštilja i vedre razgovore, školarci su već prvoga dana osjetili ono najvažnije – zajedništvo.
Već u nedjelju uslijedio je prvi izlet. Nakon kave i čaja kojima su ih u planinarskom domu na Malačkoj dočekali naši srdačni domari, glavna vodička Ivana Perica, uz asistenciju voditelja škole i vodičke Snježane, povela je skupinu prema vrhu sv. Ivan Biranj.
Uspon prema najvišem vrhu zapadnog dijela Kozjaka protekao je u veselom ozračju, ispunjenom razgovorima, smijehom, ali i vrijednim terenskim lekcijama. Školarci su učili o planinarskim markacijama, vrstama planinarskih objekata te o sigurnom kretanju planinom. Posebna je pažnja posvećena povijesno-arheološkoj vrijednosti lokaliteta Biranj, kao i širem prostoru koji se s pravom naziva kolijevkom hrvatske državnosti.
Nakon otiskivanja prvoga planinarskog žiga i neizostavne zajedničke fotografije, skupina se uputila poučno-rekreativnom stazom prema Izvoru, gdje su se njihovi vodiči i voditelji pobrinuli već na prvom izletu primijene znanje stečeno u teorijskom dijelu nastave pa su im na terenu pokazali sadržaj vlastitih ruksaka, predstavili neizostavnu planinarsku opremu te objasnili kako pravilno složiti ruksak i što bi on, radi sigurnosti i ugodnog boravka u planini, uvijek trebao sadržavati.
Dan je zaokružen uz fažol na suncu, okrjepljujući napitak u ruci i pozdrav do sljedećeg susreta – koji se već s nestrpljenjem iščekuje.
Pred našim školarcima tek su prvi koraci na planinarskom putu, ali ovakav početak, s entuzijazmom koji krasi ovu veselu ekipu, obećava znanje, sigurnost i, prije svega, istinsku radost boravka u planini.
Mi im želimo svu sreću i da uživaju u svakom trenutku!










